Siemię lniane poprawia perystaltykę jelit, zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom "złego" cholesterolu (LDL) i podwyższają "dobry" (HDL) oraz witaminę E, białko, potas, cynk itp.
Sezon na kaki (inaczej persymona) w pełni, więc warto sięgać po ten owoc, ponieważ jest to źródło m.in. witamin A, C i błonnika, a także żelaza, potasu, fosforu i wapnia.
Kakao jest bogatym źródłem magnezu, wapnia, chromu, żelaza, manganu, czy cynku, a ponadto świetnie wpływa na samopoczucie i koncentrację, redukując stres i wyczerpanie.
SKŁADNIKI:
OMLET
1 całe jajko
2 białka
1 płaska łyżka mielonego siemienia lnianego + wrzątek do zalania
3 łyżki płatków owsianych górskich
1 miarka stewii
szczypta wanilii i cynamonu
1 łyżeczka kakao
1/3 średniego banana
odrobina oliwy do posmarowania patelni
TWAROŻEK i KAKI
2 pełne łyżki beztłuszczowego twarożku
(ja użyłam niemieckiego Speisequark z wysoką zawartością białka)
2 łyżki jogurtu naturalnego 0,1%
1/2 łyżeczki syropu klonowego
1/2 łyżeczki cynamonu i wanilii
1/2 owocu kaki
łyżeczka płatków migdałów i miód (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE:
Siemię lniane zalewamy wrzątkiem i od czasu do czasu mieszamy, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Mieszamy z płatkami owsianymi, rozbełtanym jajkiem i białkami, stewią, przyprawami i rozgniecionym bananem. Nalewamy około pół łyżeczki oliwy na rozgrzaną patelnię i przecieramy ją ręcznikiem kuchennym w celu rozprowadzenia tłuszczu po całej powierzchni i zredukowaniu jego ilości do minimum. Całą masę omletową wylewamy na patelnię i przykrywamy pokrywką. Czekamy aż się zetnie od spodu. Poruszamy patelnią. Jeśli omlet się odrywa i swobodnie przemieszcza, zsuwamy go na pokrywkę, przykładamy patelnię i obracamy omlet na drugą stronę.
W między czasie przygotowujemy twarożek, który mieszamy z jogurtem, syropem klonowym i przyprawami. Połowę kaki obieramy ze skórki i kroimy na plasterki.
Kiedy omlet jest już gotowy, smarujemy go obficie twarożkiem. Na jedną połowę kładziemy kaki i składamy omlet na pół. Po wierzchu smarujemy resztką serka oraz posypujemy migdałami i odrobiną miodu.
Omlet jest puszysty, wystarczająco słodki i syty:) Smacznego!
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Dziękuję ślicznie za odwiedziny!
Jeśli spodobał Ci się post, to z przyjemnością o tym przeczytam:)